Elwira Krzaczek
dr n. med.
Elwira Krzaczek
Data publikacji 03.05.2022
Czas czytania ok. 3 min

Skrót informacji

Migrena jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym oraz jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego, która negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów, ograniczając ich zdolność do prawidłowego i pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Szacuje się, że dotyczy około 2-3% populacji; na migrenę znacznie częściej chorują kobiety (3:1). Objawia się głównie atakami silnych bólów głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce ze środowiska zewnętrznego. Ból umiejscowiony jest zazwyczaj jednostronnie, ma charakter pulsacyjny o dużym lub bardzo dużym nasileniu. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy (ICHD-3), migrenę epizodyczną charakteryzują bóle migrenowe pojawiające się przez mniej niż 15 dni w miesiącu. Napady trwają zazwyczaj od 4 do 72 godzin (bez uwzględnienia fazy prodromalnej i postdromalnej). Niemal 75% pacjentów cierpiących na tę formę bólów migrenowych doświadcza trzech lub mniej napadów migreny miesięcznie.

Przypadek 1

Wywiad

Do poradni neurologicznej zgłosiła się 29-letnia kobieta dotychczas leczona na migrenowe bóle głowy w poradni POZ oraz doraźnie w ramach SOR. Pacjentka podawała, że jest zamężna i nie posiada dzieci. Wykonuje pracę biurową. Dotychczas nie była leczona na żadne choroby przewlekłe. Z wywiadu rodzinnego wynikało, że na migrenę cierpi także jej matka i dziadek ze strony matki. Bóle głowy pojawiły się od około 9. roku życia. Z wiekiem bóle głowy nasilały się i zwiększała się ich częstotliwość. W ostatnim czasie występowały około 9-10 razy w miesiącu, trwały zazwyczaj kilka godzin i towarzyszyły im światłowstręt, nudności i wymioty. Bóle pojawiały się też zawsze w trakcie miesiączki.

W badaniu neurologicznym, w tym w badaniu dna oka, nie stwierdzono odchyleń od normy poza nieznacznie wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych w piersiowym i lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Zmierzone ciśnienie tętnicze oraz
tętno w granicach normy. Osłuchowo nad polami płucnymi stwierdzono prawidłowy szmer pęcherzykowy. Czynność pracy serca była miarowa.

W ramach wcześniejszej diagnostyki w SOR przeprowadzono badanie TK głowy, które nie wykazało żadnej patologii. Dodatkowo wykonano MR głowy, w którym również nie stwierdzono odchyleń od normy. Podstawowe badania laboratoryjne, w tym ocena tarczycy, wypadły prawidłowo.

Przed zgłoszeniem się do Poradni Neurologicznej pacjentka przyjmowała doustnie NLPZ i tryptany oraz doodbytniczo>

Przypadek 2

Podsumowanie