Opis
Czy w terapii psychiatrycznej potrzebna jest gastroprotekcja? Dyskusja psychiatry i gastroenterologa. Na co zwrócić uwagę w gabinecie specjalisty i lekarza POZ? Jak ocenić ryzyko powikłań gastroenterologicznych? Praktyczna wiedza przekazana jest w przyjaznej formie rozmowy ekspertów uzupełnionej slajdami.
- Leki przeciwdepresyjne i NLPZ. Jak działają i jaki mają wpływ na układ gastrologiczny?
- Kto powinien zlecić gastroprotekcję – psychiatra, gastrolog czy lekarz POZ?
- Ocena ryzyka powikłań gastroenterologicznych u pacjentów przewlekle stosujących SSRI i NLPZ.
- SSRI – czy wszystkie leki z tej grupy niosą takie same ryzyko powikłań gastroenterologicznych?
- Powikłania krwotoczne – czynniki ryzyka – powinowactwo do 5HTT.
- Gastroprotekcja – praktyczne wskazówki do farmakoterapii.
- Co psychiatra powinien wiedzieć o gastroprotekcji?
- Inhibitory pompy protonowej – najważniejsze, praktyczne informacje dotyczące stosowania i zaleceń dla pacjentów.
- Gastroprotekcja profilaktyczna.
Pobierz fragment prezentacji
Prowadzący
-
Piotr Wierzbiński
Rozwiń
Dr n. med. Piotr Wierzbiński - w roku 2004 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2006 - 2014 asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykładowca Psychiatrii Klinicznej na Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2013 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii, w 2011 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych za pracę pt."Ocena sylwetki psychologicznej i polimorfizm genu dla receptora endokannabinoidowego CNR1 u osób po próbach samobójczych".
W 2015 roku ukończył Master Psychopharmacology Program w Neuroscience Educational Institute (NEI) w USA, którego przewodniczącym jest Prof. Stephen M Stahl.
Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychiatrii Sportowej. Rozwój naukowy kontynuuje uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, gdzie wielokrotnie był aktywnym uczestnikiem i prelegentem. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych oraz licznych doniesień zjazdowych poświęconych farmakoterapii w psychiatrii, psychiatrii sportowej, samobójstwom oraz pograniczu medycyny somatycznej i psychiatrii. Współautor książki „Depresja 2016”. W ramach rozwoju naukowo - klinicznego trzykrotnie odbył wyjazdy szkoleniowe do Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Sienie, we Włoszech. Główny obszar zainteresowań zawodowych to: farmakoterapia chorób psychicznych, problem oporności na leczenie, interakcje leków i działania niepożądane podczas leczenia, pogranicze psychiatrii i medycyny somatycznej, psychiatria sportowa i problematyka samobójstw. W wolnych chwilach i nie tylko uprawia sport, pasjonat koszykówki, wielokrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych oraz Ogólnopolskich Igrzysk Lekarskich
Zobacz wszystkie materiały (22)
-
Michał Lipiński
Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
Rozwiń
Doświadczenie zawodowe: Starszy asystent w Klinice Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, CSK MSWiA w Warszawie – od roku 2006 do chwili obecnej. Wykonywanie badań USG jamy brzusznej w Klinice Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSWiA, Członek Polskiego Klubu Trzustkowego – od 2011 r. Autor i współautor wielu publikacji w czasopismach krajowych i międzynarodowych w zakresie chorób wewnętrznych i gastroenterologii.
Nagroda za najlepszą pracę przedstawioną w sesji plakatowej Europejskiego Klubu Trzustkowego w Magdeburgu - Niemcy, za pracę „Early changes in serum creatinine level and in estimated glomerular filtration rate (eGFR) predict mortality in acute pancreatitis ”- 2011 r.
Główne zainteresowania z zakresu gastroenterologii:
- Choroby trzustki – ostre i przewlekłe zapalenie trzustki. Dziedziczne zapalenie trzustki. Autoimmunologiczne zapalenie trzustki. Guzy torbielowate trzustki. Torbiele trzustki. Zmiany ogniskowe trzustki.
- Endosonografia (EUS) w diagnostyce chorób trzustki.
- Choroba refluksowa przełyku.
- Zespół jelita drażliwego.
- Zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), dysbakterioza przewodu pokarmowego.
- Infekcja Helicobacter pylori – choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
- Kamica pęcherzyka żółciowego i przewodowa – diagnostyka i leczenie.
- Choroba trzewna, celiakia, nadwrażliwość na gluten.
Zobacz wszystkie materiały (7)