Opis
Cykl: Maślan sodu w czopkach. Cz. 3
Maślan sodu w czopkach był wyczekiwany przez gastroenterologów i chirurgów. Dlaczego? Odpowiedzi w rozmowie - wymianie doświadczeń między gastroenterolożką i chirurgiem.
- Leczenie miejscowe przed- i pooperacyjne. Jakie jest miejsce dla maślanu sodu w czopkach?
- Maślan sodu – działanie wspomagające,
- Wysokie bezpieczeństwo stosowania.
- Jeden pacjent – dwa zespoły lekarzy. Jak powinna wyglądać współpraca?
Prowadzący
-
prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska
Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie
Rozwiń
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
W 1982 roku ukończyła studia w Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalizowała się w dziedzinie chorób wewnętrznych (1985 i 1989) oraz w dziedzinie gastroenterologii (2000). Doktorat obroniła w 1987 roku, natomiast stopień doktora habilitowanego uzyskała 10 lat później. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymała w 2007 roku. Od 1982 do 1998 roku pracowała w Klinice Gastroenterologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Jednocześnie w latach 1991-1993 była asystentem naukowym w Centrum Badań Nad Mechanizmami Wydzielniczymi Uniwersytetu w Sherbrooke w Kanadzie. W 2001 roku podjęła pracę w Instytucie Kształcenia Medycznego Akademii Świętokrzyskiej, przekształconego następnie w Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1989 roku odbyła staż w Pracowni Endoskopii Szpitala Świętego Erazma w Brukseli, w 1998 objęła stanowisko kierownika Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W latach 2001-2007 była zastępcą dyrektora ds. medycznych tego szpitala. Od 2004 do 2014 roku pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii. Prof. Rydzewska jest członkinią Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, od września 2016 roku została jego prezesem. Należy do Polskiego Klubu Trzustkowego i Europejskiego Klubu Trzustkowego. W roku 2006 została redaktorem naczelnym „Przeglądu Gastroenterologicznego”. Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2005). Prof. Rydzewska kilkukrotnie była na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia.
Zobacz wszystkie materiały (6)
-
Tomasz Banasiewicz
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej UM w Poznaniu
Rozwiń
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, studia ukończył w 1995 roku. Od początku pracy zawodowej związany z chirurgią przewodu pokarmowego, po ukończeniu studiów zatrudniony w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie odbywał specjalizację z chirurgii ogólnej (specjalizację uzyskał w 2006 roku) oraz studia doktoranckie 1996-2002, które zakończył obroną pracy doktorskiej nt. angiogenezy w rakach jelita grubego.
W latach 2002-2005 odbywał specjalizację z chirurgii w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej, pracując jednocześnie i dyżurując samodzielnie w Oddziale Chirurgii SP ZOZ Środa Wlkp, w Oddziale Chirurgii SP ZOZ Grodzisk Wlkp oraz w Zespole Lotniczego Pogotowia ratunkowego. Od roku 2005 ponownie zatrudniony w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej, gdzie w roku 2010 uzyskał tytuł doktora habilitowanego, zaś w roku 2015 tytuł profesora nadzwyczajnego nauk medycznych. Odbywał kursy i staże specjalizacyjne w Oddziałach Chirurgicznych we Freiburgu (Klinika Uniwersytecka Chirurgii Przewodu Pokarmowego, 1996, 6 miesięcy), w Stuttgarcie (Marienhospital, Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego, 2001, 3 miesiące) i Monachium (Staatkrankenhaus, Oddział Chirurgii Kolorektalnej). Zna biegle język niemiecki, angielski oraz dobrze rosyjski. W roku 2013 zdał międzynarodowy egzamin w języku angielskim uzyskując Europejski Certyfikat Koloproktologii (EBSQ in Coloproctology) – najwyższy poziom kwalifikacji w dziedzinie chirurgii kolorektalnej.
Od roku 2016 Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej UM w Poznaniu.
Od roku 2001 jest członkiem Polskiego Klubu Koloproktologii, w latach 2012-16 był jego sekretarzem, obecnie jest prezydentem-elektem w nadchodzącej kadencji 2018-2020. Od roku 2001 jest również członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, w latach 2011-2015 był sekretarzem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Jest członkiem Komitetu Redakcyjnego „Polskiego Przeglądu Chirurgicznego”, „Trends in Sport Sciences”, Redaktorem Naczelnym (Editor-in-Chief) kwartalnika „Negative Pressure Wound Therapy Journal”.
Za działalność naukową i kliniczną uzyskiwał wielokrotnie Nagrody Rektora UMP oraz Nagrodę Naukową Ministra Zdrowia.
Od roku 2002 był lub jest kierownikiem i głównym wykonawcą 6 krajowych i 3 międzynarodowych grantów. Jest autorem 194 publikacji, w tym 108 zagranicznych, ponad 600 wystąpień zjazdowych, w tym 157 wykładów plenarnych krajowych i 86 zagranicznych.
Zobacz wszystkie materiały (4)