Opis
Druga część wykładu dot. leczenia bólu. Jakie leki wybrać dla pacjenta z ostrym bólem, a jakie dla pacjenta z bólem przewlekłym? Jak w gabinecie lekarza POZ pomóc pacjentowi doraźnie i w dłuższej perspektywie?
Praktyczny wykład, stanowiący kompendium aktualnej i przystępnie przedstawionej wiedzy na temat leczenia bólu.
- Ból neuropatyczny: charakterystyka bólu i specyfika jego leczenia.
- Wskazówki dotyczące leczenia; leki pierwszego i drugiego rzutu.
- Gabapentynoidy – co warto wiedzieć o mechanizmie jej działania?
- Pregabalina vs. gabapentyna – profil farmakokinetyczny, wchłanianie, metabolizm i siła działania.
- Pregabalina vs. gabapentyna – jaki lek wybrać, żeby skutecznie pomóc pacjentowi, z troską o bezpieczeństwo stosowania leku?
- Pregabalina – dawkowanie; praktyczny schemat.
- Trójcykliczne leki p/depresyjne TLPD. SNRI.
- Skąd wynikają niepowodzenia w leczeniu bólu i jak im zaradzić? Wskazówki wynikające z praktyki.
- Dzienniczek bólu – bardzo ważne narzędzie do oceny skuteczności terapii.
Prowadzący
-
Magdalena Boczarska-Jedynak
Instytut Zdrowia w Oświęcimiu
Rozwiń
Specjalista neurolog, lekarz medycyny bólu, lekarz medycyny estetycznej, klinicysta, wykładowca akademicki. Przez wiele lat związana z Kliniką Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie prowadzi Instytut Zdrowia w Oświęcimiu, gdzie znajduje się Klinika Rehabilitacji, Terapii Cyfrowej i Wirtualnej VR. To pierwsza taka klinika w Polsce, która wykorzystuje metody wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji pacjentów z ch. Parkinsona i innymi schorzeniami neurologicznymi.
Dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak specjalizuje się w leczeniu choroby Parkinsona i innych schorzeń układu nerwowego z użyciem nowoczesnych metod neuromodulacyjnych. Prowadzi pacjentów po wszczepieniu stymulatorów mózgu (DBS), rdzenia kręgowego (SCS) i pomp baklofenowych.
Szczególny obszar jej zainteresowań i działalności klinicznej stanowi terapia toksyną botulinową u chorych ze spastycznością, migreną przewlekłą i zespołami bólowymi. Jest wykładowcą i trenerem z zakresu leczenia toksyną botulinową przewlekłej migreny. Jest też Krajowym Mentorem międzynarodowego programu edukacyjnego Allergan Medical Institute, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji lekarzy w tym zakresie.
Dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak jest współautorką licznych prac naukowych publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, rozdziałów książkowych oraz doniesień zjazdowych. Jest cenionym wykładowcą na konferencjach i warsztatach naukowo-szkoleniowych.
Jest członkiem Zarządu Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz Polskiego Towarzystwa Neuromodulacji, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz International Neurotoxin Association.
Zobacz wszystkie materiały (9)