Opis
Potrzebujesz informacji w pigułce? Zobacz abstrakt wykładu dr n. med. Roberta Rupińskiego "Witamina D z perspektywy reumatologa - najważniejsze informacje"
Praktyczne informacje i wskazówki dla lekarzy POZ dotyczące chorób reumatologicznych wynikających z niedoborów witaminy D (przygotowane przez reumatologa). Na co zwracać uwagę? Jakie mechanizmy są odpowiedzialne za wywoływanie chorób? Jak pomóc pacjentom?
- Gospodarka wapniowo-fosoranowa i choroby wynikające z niedoborów witaminy D.
- Układowe choroby tkanki łącznej (RZS, układowe choroby tkanki łącznej).
- Niedobory wit. D – z czego wynikają i jak przekładają się na choroby.
- Patogeneza RZS.
- Witamina D we wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej.
- Cytokiny w RZS.
- RZS – stres oksydacyjny. RZS i witamina D.
- Witamina D – kwestia dawki.
- Witamina D w układowych chorobach tkanki łącznej
- Witamina D w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS) i we wczesnej ChZS.
- Witamina D w podeszłym wieku
- Fibromialgia (FM) i terapia witaminą D.
- Dawkowanie witaminy D.
Prowadzący
-
dr hab. n. med. Robert Rupiński
Specjalistyczne Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus w Warszawie, Interdyscyplinarna Akademia Medycyny Praktycznej (IAMP)
Rozwiń
Specjalista chorób wewnętrznych, reumatolog.
Absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej (1996). Specjalista chorób wewnętrznych II stopnia (2004) i reumatologii (2008). Od 2007 doktor nauk medycznych („Ocena jakości życia u pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów”). W latach 1997-2014 asystent w Klinice Reumatologii Instytutu Reumatologii w Warszawie. Od 2015 konsultant w Specjalistycznym Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus w Warszawie. Od 2015 stała współpraca z Interdyscyplinarną Akademią Medycyny Praktycznej (IAMP).
Wieloletnie doświadczenie zawodowe związane z diagnostyką i terapią przewlekłych zapalnych i nie-zapalnych schorzeń układu ruchu. Szczególne zainteresowania zawodowe: ryzyko-sercowo naczyniowe w układowych chorobach tkanki łącznej, ból w zapalnych chorobach układu ruchu i chorobie zwyrodnieniowej stawów, fibromialgia. Hobby – podróże, rower.
Zobacz wszystkie materiały (5)